Güvenlik Kamerası Görüntülerinin Kalitesi Neden Hâlâ eski telefonlarla çekilmiş gibi

Güvenlik Kamerası Görüntülerinin Kalitesi Neden Hâlâ eski telefonlarla çekilmiş gibi

Hayatımızı kolaylaştıran bir teknoloji ancak yıl olmuş 2023 hâlâ görüntü kaliteleri istenilen netlikte değil. Peki neden? biliyormusunuz?

Telefon kameraları düzenli olarak gelişiyorken güvenlik kameraları adeta 10 yıl geriden geliyormuş gibi görüntü sunuyor; soluk renkler, gri ve bulanık görüntüler...

Bu nedenle hırsızın yüzü veya şüpheli aracın plakası görünmeyebiliyor. Video kamera teknolojisi bu kadar gelişmişken bu sorunun hâlâ devam etmesinin aslında mantıklı sebepleri var.

Bu kadar fazla videoyu 4K kalitesinde kaydetmek epey pahalıya patlar. Yüksek kaliteli görüntü kaydeden güvenlik kameraları tabikii ki var ancak büyük çoğunluk depolama sorunu ve bu kameraların pahalılığı nedeniyle düşük kalitedeki kameraları tercih ediyor.

Farklı yerleri çekmek için de kamera almanız gerekirse masraf 2'ye, 3'e katlanacaktır.


Bir de büyük işletmeleri düşünün düzinelerce hatta yüzlerce kamera gerekeceği için bütçe hesaplamalarında tasarruf sağlama amacıyla birinci sınıf ekipmanlar tercih edilmeyebilir.

Güvenlik kameraları zorlu şartlarda çekim yaptıkları için görüntüyü bozan farklı faktörler de olabilir.

Örnek: Yağmur, Sel, Kar, Rüzgarㅤㅤㅤㅤ


Her ne kadar bazıları sert hava koşullarına dayanıklı yapılsa da bazıları hâlâ suya, aşınmaya, toza, örümcek ağlarına, böceklere karşı hassastır. Bütün bunlar ve dahası nedeniyle lensler etkileneceği için çekim kalitesi düşecektir. Bu yüzden kaliteli cihazlar her zaman daha tasarrufludur.

Yüz, plaka gibi önemli unsurların zor seçilemesinin nedenlerinden biri de yakınlaştırma " kırpma" işlemidir.

Bu kameralar geniş bir açıyı kaydederler. Görüntüdeki küçük bir alanı yakınlaştırıp orayı kırparsanız görüntü doğal olarak çok daha kirli, bulanık bir hale gelir. Haberlerde orijinal video yerine kırpılmış, yaknılaştırılmış videolar gösterilir. Telefonla çektiğimiz fotoğraflarda bile bu sorunu deneyimliyoruz.

belki bir gün bu yaygın soruna bir çözüm bulunur.